Ako sa prenáša helicobacter pylori?

Helicobacter je baktéria, ktorá kolonizuje žalúdok a celý tráviaci trakt.

Ako sa H. pylori šíri?

Helicobacter pylori (H. pylori) je veľmi častý – a je tiež nákazlivý. Ide o druh baktérie, ktorá infikuje tráviaci trakt. Baktérie sa obvykle dostane do úst a prenikne do tráviaceho traktu. H. pylori môže žiť v slinách. To znamená, že človek s infekciou ju môže preniesť bozkávaním alebo orálnym sexom. Nakaziť sa môžete aj kontamináciou potravín alebo pitnej vody.

Hoci infekcia H. pylori sú obvykle neškodná, je zodpovedná za väčšinu vredov v žalúdku a tráviacom trakte. Tieto vredy môžu viesť k závažnejším komplikáciám, ako je napríklad rakovina žalúdka. Prečítajte si, ako sa môžete H. pylori nakaziť, aké sú príznaky a ako sa liečia.

Aký častý je výskyt H. pylori?

H. pylori sa vyskytuje až u 60 % svetovej populácie. Štúdia z roku 2014 v časopise Central European Journal of Urology naznačuje, že až 90 percent ľudí s infekciou H. pylori môže byť nositeľmi tejto baktérie v ústach a slinách.

To znamená, že infekcia sa môže šíriť orálnym sexom (okrem bozkávania) a môže byť tiež pravdepodobnou príčinou uretritídy. Uretritída je zápal močovej trubice, ktorý sa lieči antibiotikami.

Výskum tiež zistil, že H. pylori môže viesť k celému radu závažných zdravotných problémov, vrátane niektorých typov rakoviny žalúdka a žalúdočných vredov. V roku 2018 vedci oznámili, že H. pylori môže hrať rolu aj pri vzniku Parkinsonovej choroby.

Akokoľvek je H. pylori bežný, dôkazy naznačujú, že jeho prevalencia môže klesať, predovšetkým vo vyspelých krajinách a u detí. Napriek tomu je táto bakteriálna infekcia naďalej problémom u mnohých etnických menšín.

Správa z roku 2018 v časopise Gastroenterology upozorňuje na ďalší problém: celosvetovo môže dramaticky narastať rezistencia H. pylori voči antibiotikám.

Helicobacter Pylori h.pylori

H. Pylori je vysoko nákazlivý

Infekcia H. pylori sa môže šíriť:

  • bozkávaním
  • orálnym sexom
  • kontaminovaným jedlom
  • alebo pitnou vodou

Ak užívate antibiotiká na liečbu H. pylori, ste stále nákazliví, kým testy neprokáží, že infekce zmizela.

Aké sú rizikové faktory?

Život vo veľmi stiesnených podmienkach alebo v oblastiach bez trvale čistej vody zvyšuje riziko infekcie H. pylori. Nehygienické podmienky v domácnosti alebo v komunite môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku tejto infekcie.

Tieto podmienky bývajú častejšie v rozvojových krajinách a preto je H. pylori v týchto oblastiach stále väčšou hrozbou ako v oblastiach so spoľahlivejšími zdrojmi čistej pitnej vody.

Okrem toho vás môže urobiť zraniteľnejšími spolužitia s rodinnými príslušníkmi alebo inými osobami, ktoré majú infekciu H. pylori.

  • Nakazenia užívajúce antibiotiká na liečbu infekcie H. pylori sú stále nákazliví, kým testy nepotvrdia, že infekcia zmizla.

Prevencia a predchádzanie infekcie helicobacteru pylori sme venovali samostatný článok.

Samostatný článok má aj tému: Testovanie a príznaky helicobacter pylori

Helicobacter Pylori h.pylori

Ak máte H. pylori, ale nemáte žiadne príznaky, ste stále nákazlivý.

  • Ak nemáte žiadne zjavné príznaky, ale napriek tomu máte infekciu H. pylori, môžete ju preniesť na niekoho iného.
  • Osoba, ktorá sa lieči, je stále nákazlivá, kým neukončí liečbu a testy nepreukážu, že infekcia zmizla.

Ako sa diagnostikuje helicobacter?

Infekcie spôsobené H. pylori sa diagnostikujú kombináciou vyšetrení a niektorých laboratórnych testov. Laboratórne testy hľadajú skutočné baktérie alebo známky toho, že vaše telo s infekciou bojuje.

Liečba: čo pomáha na helikobakter?

Liečba infekcie H. pylori obvykle vyžaduje podanie antibiotík, ktoré škodlivé baktérie zničí. Vo väčšine prípadov sa predpisuje kombinácia dvoch rôznych antibiotík. Po ukončení liečby budete znovu vyšetrení, aby bolo isté, že infekcia zmizla. Niektoré infekcie vyžadujú ďalšiu dávku antibiotík.

Pomôcť môžu aj ďalšie lieky. Medzi ne patrí napr:

  • inhibítory protónovej pumpy (Omeprazol, Nolpaza, Helicid) na obmedzenie množstva kyseliny produkovanej v žalúdku
  • blokátory histamínu, ktoré tiež znižujú hladinu žalúdočnej kyseliny

Antibiotiká sú najúčinnejším prostriedkom liečby príznakov H. pylori. Niektoré prírodné spôsoby liečby H. pylori však môžu tiež pomôcť zmierniť vaše príznaky.

Ako prebieha uzdravenie?

Po začatí liečby by ste mali počítať s tým, že zhrubaza štyri týždne navštívite svojho lekára na kontrolnú schôdzku. Znovu budete vyšetrení, aby sa zistilo, ako dobre reagujete na liečbu a či infekcia ustúpila. Ak infekcia stále pretrváva, môže byť potrebné ďalšie kolo liečby antibiotikami. Váš lekár môže zvážiť inú kombináciu antibiotík a ďalších liekov, aby dosiahol požadované výsledky.

Zdroj textu: web Healthline.