Pistacia lentiscus var. Chia, mastichový strom

Pistacia Lentiscus var. Chia – rastie v celej stredomorskej oblasti, ale iba v malej oblasti na juhu ostrova Chios má účinné vlastnosti a iba tu je to mastichový strom.

Řečík lentišek

Mastichový strom, latinský názov Pistacia lentiscus var. Chia, po grécky Σχίνος (schinos) je vždyzelený strom z čeľade Anacardiaceae. V oblasti Mastichochoria na juhu ostrova Chios sa z tejto pistácie získava živica – masticha.

Vzhľad a chrakteristika mastichového stromu

Mastichový strom dosahuje výšku 2 – 3 metre, výnimočne až 5 metrov. Vetvie sa nízko pri zemi a pôsobí teda často skôr ako ker. Má tmavo zelené oválne na konci zašpicatené lístky vytvárajúce hustú korunu.

Mastichový strom je nenáročný a darí sa mu na pusté, skalnaté a na živiny chudobnej pôde. Na povrch vystupujúce korene zachytávajú rannú rosu a vzdušnú vlhkosť, takže lentišok prosperuje aj vo veľmi suchých obdobiach. Vďaka plytkému koreňovému systému je pre mastichový strom nebezpečný mráz, ktorý je ale v oblasti južného Chiu vzácny.

Pistácia lentišek a podobné odrody z jej čeľade sú bežnou vegetáciou celej stredomorskej oblasti, ale iba na Chiu sa z nej získavajú vzácne „slzy“ – masticha. A aj keď lentišok rastie na celom ostrove, účinná masticha sa zbiera iba v jeho južnej časti, v oblasti Mastichochoria. Jedinečnosť tejto oblasti a tunajšej mastichovej produkcie je daná niekoľkými faktormi – kombináciou pôdnych a klimatických podmienok a dlhodobým šľachtením.

Řečík lentišek (pistacia lentiscus) listoví

Rast a rozmnožovanie mastichy

Mastichový strom schinos rastie veľmi pomaly a plne vyvinutým sa stáva medzi 40 – 50 rokom. Dožíva sa viac ako 100 rokov. Rozmnožuje sa odnožami s dosť malou úspešnosťou. Prosperujúca vetva sa odreže z rastliny a zatlačí sa plytko do zeme. Pritom sa ponechá hore len niekoľko lístkov. Štiep sa zavlažuje iba v parnom lete, inak sa oň nijako nestará a to ani potom, keď nová rastlina vzíde.

Produkcia mastichy

Liečivú mastichu dokáže pistacia lentiscus produkovať až v 5. alebo 6. roku života, pričom maximálna produkcia živice dosahuje po 15 rokoch života. Po 70 rokoch je produkcia mastichy zo stromu už minimálna. Priemerný ročný výnos jednej rastliny je 150 – 180 gramov surovej mastichy. Sú ale výnimky: šampióni dávajú aj pol kila masticha a naopak outsideri s výnosom 10 gramov. Pre mastichu sa pestujú väčšinou samčie stromy. Produkciu mastichy pozitívne ovplyvňuje priestor medzi jednotlivými stromami a pravidelné prevzdušňovanie a okopávanie pôdy okolo stromov. Kultivácia mastichových stromov a produkcia mastichy je dôkladne organizovaná. Prečítajte si viac o pestovaní mastichy.

Pryskyřice řečíku lentišku - masticha

Mastichové odrody

Pistacia lentiscus – mastichový strom – sa na Chiu pestuje v niekoľkých odrodách:

  • Mavroschinos alebo Pyxari. Najbežnejšia odroda. Jeho temne zelené listy s načernalými okrajmi sú úzke, špicaté a asymetrické. Produkuje málo, ale jeho masticha má vysokú kvalitu a čistotu.
  • Votomos. Odroda s jasne zelenými listami, ktoré sú širšie ako listy mavroschinov a menej špicaté. Má najvyšší výnos, ale v nízkej kvalite. Nie je príliš rozšírená.
  • Marouliotis alebo Kallimasiotis. Odroda s mäsitými listami so zaoblenými špičkami. V Mastichochori sa pestuje sa v oblasti medzi Kallimasia a Tholopotami.
  • Platyfyllos alebo Pyrgousikos alebo Sidorakikos (po svojom prvom pestovateľovi menom Sidorakis). Odroda pestovaná v posledných rokoch hlavne v Pyrgi.
  • Livanos. Táto vzácna odroda dáva mastichu zlej kvality. Je trochu cítiť spáleninou a vôňou pripomína kadidlo. Medzi Katarraktisom a kláštorom Rouhouni je už iba niekoľko stromov tejto odrody.
  • Krementinos je najvzácnejšia odroda. Jej masticha netuhne úplne a vyznačuje sa žltkastou farbou.

Snahou Asociácie pestovateľov mastichy je zachovať všetky kultivované odrody, pretože každá z nich má inú rezistenciu voči chladu a chorobám a pretože každá z nich je súčasťou dedičstva pôvodných šľachtiteľov rečíka lentišku na Chiu.

Řečíkový háj - mastichové stromy