Slzy mastichy, mastichové kryštály

surová masticha krystaly

Slzy mastichy je názov pre kúsky živice mastichového stromu – mastichové kryštály. Ide o pôvodnú formu chioskej mastichy, ktorá je základom všetkých mastichových produktov.

Mastichové slzy sa v podobe kúskov živice zbierajú z kmeňa a konárov pistacie lentiscus a tiež z plochy pod ňou. Po uskladnení sa kryštály mastichy čistia a triedia na priame použitie alebo ďalšie spracovanie na drvený prášok alebo olej. Mastichové slzy sú čistý prírodný produkt, ktorý neprechádza technologickým spracovaním ani miešaním s inými surovinami.

Vzhľad mastichových sĺz

Na kmeni a vetvách mastichového stromu sú kvapky čerstvej živice mäkké a priezračné. Postupne na vzduchu tvrdnú a tmavnú. Po očistení majú kúsky mastichy prevažne jantárovú farbu od hnedej cez zlatú až po takmer priezračnú farbu s žltkastým nádychom.

slzy mastichy - mastichové krystaly
Masticha

Tvar najväčších kúskov mastichy pripomína malú neforemnú placičku. Naopak najmenšie kúsky surovej mastichy majú tvar drobných hladkých perál.

Veľkosť mastichy po zbere je veľmi rôznorodá od niekoľkých milimetrov až po veľké kúsky s priemerom cez 3 centimetre. Na obchodné účely sa surová masticha balí podľa veľkostí kryštálov. V súčasnosti sa používajú 3 (predtým to bolo aj 7 frakcií):

Štruktúra a konzistencia surovej mastichy je podobná ako u iných živíc. Niektoré kúsky sú veľmi mäkké a lepivé a iné naopak tvrdé a krehké. V teple samozrejme mäkne a chladom môžete jej lepivosť výrazne znížiť.

Prírodná žuvačka

Mastichové slzy sú prvá európska žuvačka. Kryštály surovej chioskej mastichy sa žujú po niekoľko tisícročí. Ak hľadáte prírodnú žuvačku, je masticha to hovorí aj pre vás. Žuvanie mastichy pomáha zdravému tráveniu, a čistí ústnu dutinu vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku.

Chioská masticha má drevitú až ovocnú chuť a jej vôňa je koreňovo sladká. Pokiaľ sa rozhodnete mastichu ochutnať, vyberte si na začiatok stredné kúsky. Žuvanie mastichy nie je žiadna veda, ale na druhú stranu nejde o homogénnu žuvačku, ako ste na ňu bežne zvyknutí. Pozrite sa na náš návod, ako žuť mastichu.

Výhody žuvania chioskej mastichy

  • Jedná sa o 100% prírodnú žuvačku.
  • Neobsahuje žiadne umelé chemické látky.
  • Žuvanie podporuje produkciu slín.
  • Osvieži váš dych.
  • Pomôže ochrániť pred zubnými baktériami.
  • Vďaka nej budete mať veľmi príjemný pocit v ústach.

Ženská zbraň a drahý darček
V literatúre, ktorá sa nejakým spôsobom dotýka žien v oblasti Byzancie, Arábie a Perzie sa často stretnete so zmienkami o žuvaní mastichy. Masticha hrá v týchto prípadoch rolu darčeka, ktorým sa muž snaží oslniť obdivovanú ženu. Masticha je tiež spomínaná ako luxusná výbava neviest aj členiek háremov.
V oblasti východného Stredomoria ženy mastichu žuvali pre vonný dych a bielenie zubov. Samozrejme len tie, ktorých muži a obdivovatelia si mohli taký luxus dovoliť.

Výber mastichových sĺz

Pokiaľ kupujete mastichové slzy, vyberajte vždy iba balenie s dizajnom Asociácie pestovateľov mastichy as logom PDO. Tento monopolný producent originálny Chios mastichy distribuuje mastichové kryštály výhradne vo vlastnom maloobchodnom balení a ani svojim partnerom neumožňuje predaj surovej mastichy v iných obaloch alebo s inou značkou. Dôvodom tohto postupu je okrem iného aj chránené označenie pôvodu a označenie „Chios masticha“.

mastichové kryštály, slzy mastichy veľká veľkosť

Pravoslávne kadidlo
Prirodzená a omamná vôňa mastichy vedie aj k použitiu vo vykurovadlách. V ortodoxnom cirkvi sa pri zvláštnych príležitostiach a vo sviatky pridávajú zrnká mastichy do kadidelníc ako súčasť vykurovacej zmesi. Je to tak trochu plytvanie, ale ak skúsite použiť mastichu týmto spôsobom, budete odmenení nádhernou arómou aj z malého kúsku.