Chios, ostrov mastichy

Chios je krásny ostrov. Je pohostinný a pokojný. Nájdete na ňom príjemné pláže, úrodné nížiny aj strmé hory. Južná časť ostrova je domovom mastichy.

Chios, ostrov mastichy

Chios (Χίος) je jeden z najväčších ostrovov v severovýchodnom Egejskom mori. Rozlohou 842 km² patrí Chios medzi najväčšie ostrovy v Grécku. Jeho súčasťou sú aj dva menšie ostrovy, Psara a Oinousses. Chios je známy miernym podnebím, krásnymi plážami a mnohými historickými pamiatkami. Predovšetkým však Chios preslávila živica získavaná z kôry stromu Pistacia lentiscusmasticha. Vo svojej účinnej podobe rastie mastichový strom výhradne v južnej časti ostrova, ktorej hospodárstvo, kultúra i obyčajný život s mastichou úzko súvisia. Masticha tiež dala tejto oblasti názov – Μαστιχοχορια– mastichochoria (mastichové dediny).

Chios, ostrov mastichy

Chios, fakty

Rozloha ostrova

842 km²
(od juhu na sever ostrov meria asi 60 km)

Počet obyvateľov

59.000

Hlavné mesto

Chios (Chóra)

Podnebie

Mierne po celý rok, na juhu veľmi suché, na severe vlhké v zimných obdobiach.

Príroda a vegetácia

Veľmi bohatá flóra. Chios je známy výskytom mnohých liečivých bylín.

Pamätihodnosti

– Anavatos, mesto duchov
– kláštora Agia Moni
– Kastro, chioský hrad
– Archeologické múzeum
– Múzeum mastichy

Produkcia a priemysel

Masticha a mastichové výrobky
– Citrusy a citrusová šťava
– Lodiarstvo a lodná doprava
– Rybolov

Chios, ostrov mastichy

Mesto Chios

Hlavné mesto ostrova sa volá Chios, ale hovorí sa mu aj Chóra. Je sústredené v kopci okolo rozľahlého prístavu a susedného hradu s masívnym opevnením.

Mesto doslova kypí životom. Je plné barov, kaviarní a reštaurácií. Prístavná promenáda, veľké námestie a nákupná trieda Aplotaria sú stále plné ľudí.

V meste je pobočka Egejskej univerzity a niekoľko múzeí. Za návštevu stoja hlavne archeologické a byzantské. Pokiaľ sa vyberiete do hradnej pevnosti, nájdete medzi krivolakými uličkami hustú zástavbu malých domčekov. Pokiaľ sa vyškriabete až na hradbu, naskytne sa vám pohľad na severné predmestie Vrontados.

Krásy ostrova Chios

Príroda Chiu je prekrásna. Relatívne malé územie ostrova je veľmi rôznorodé. Nájdete na ňom vysoké hory (až 1297 m) so strmými úbočiami, náhorné plošiny, kvapľové jaskyne, úrodnú nížinu Kambos, vyhasnuté sopky a pozostatky sopečnej explózie, citrusové, olivové a mastichové háje. Celý ostrov lemujú nádherné pláže všetkých druhov od piesočnatých cez kamienkové, valounové až po skalnaté. Medzi tie najkrajšie patria Mavra Volia, Komi, Agia Dinami, Vroulidia, Elinda a Karfas.

Príjemným prekvapením pre každého návštevníka Chiu je fakt, že aj tie najatraktívnejšie miesta a najkrajšie pláže mimo hotelových rezortov nie sú preplnené a mimo obdobia letných prázdnin sú dokonca takmer prázdne. Na miestnom letisku totiž nemôžu pristávať charterové lety väčších lietadiel. Spojenie so svetom tak zaisťujú niekoľkokrát denne menšie vrtuľové lietadlá z Atén a lodné trajekty.

Chios, ostrov mastichy

Hlavné lákadlo Chiu – masticha

Preslávosť dáva Chiu produkcia mastichy sústredená do južnej časti ostrova, ktorá sa nazýva aj Mastichochoria (mastichové dediny). Oblasť sa vyznačuje nielen rozsiahlymi mastichovými hájmi, ale aj malebnými dedinami s originálnou pevnostnou architektúrou, ktorá mala chrániť produkciu mastichy pred pirátmi.

Každá dedina je originálna. Napríklad Pyrgi, kde žil a riadil svoje obchody Krištof Kolumbus, má unikátnu sgrafitovú výzdobu omietok domov. Mesta zase predstavuje skutočné stredoveké bludisko, dedinu-pevnosť. Dedina Armolia je zaujímavá dielňami tradičnej i modernej keramiky, ktoré stretávate takmer na každom kroku.

Pokiaľ navštívite Chios, nenechajte si ujsť múzeum mastichy. Expozícia je skutočne svieža a výpravná. Pútavú históriu mastichy vám nič nepriblíži lepšie, než široká multimediálna projekcia v kinosále.

Čo ďalšie zažiť na Chiu

Západné pobrežie Chiu je tvorené dramatickými skaliskami a piesočnými zálivmi. Za návštevu stojí zátoka v Lithi, dedina Sidirunda, hrad Volisos a tiež pútnické miesto Agia Markella.

Ako pamätník tureckého vraždenia počas oslobodzovacích bojov stojí na vrcholku hory Anavatos, dedina zdanlivo nedostupná, tvorená kamennými domami a úplne vyľudnená.

Chios, ostrov mastichy

V severnej časti je najvyššie pohorie ostrova Pelinnaio a na pobreží malebné miesta ako Agiasmata, Amades a Marmaro.

Pokiaľ sa chcete výborne najesť, na Chiu k tomu budete mať veľa príležitostí. Okrem vyhlásených módnych reštaurácií v meste, určite navštívte niektorú z reštaurácií v rybárskej osade Langada. Pokoj a skvelé jedlo si užijete aj v Agia Markella. Skutočné hody ale zažijete aj v zastrčených podnikoch pri prístavoch a rybích trhoch pozdĺž pobrežia.


Chioské pláže a more

Chios, to sú však aj krásne pláže a čisté more. Môžete jazdiť pozdĺž ostrova a všade narazíte na krásne miesta, kde si v kľude užijete kúpanie. Prinášame ochutnávku viacerých z nich.

Mavra Volia, Emporios

Táto pláž v oblasti mastichy sa vyznačujeme čiernymi kameňmi, ktoré sú pozostatkom činnosti sopky, pod ktorou sa pláž nachádza. Pokiaľ sa budete pohybovať v oblasti mastichových dedín, nevynechajte ju.

Agia Dinami

Jedna z najkrajších pláží. Piesočný breh v zátoke zovretej skalnatým úbočím. Pokiaľ sa k nej vydáte, nezabudnite cestou navštíviť krásnu kvapľovú jaskyňu.

Chios, ostrov mastichy
Amades

Opustená pláž na severnom konci ostrova Chios ponúka nerušené osvieženie v neuveriteľne čistej vode. Budete sa tu pohybovať na veľkých mnohofarebných balvanoch. Pokiaľ preferujete piesočné pláže, zamierte skôr do okolia Karfasu alebo na juhozápadné pobrežie.

Chios, ostrov mastichy
Chios, Řecko – mapa