Návod na žuvanie mastichy

Masticha – živica zo stromu Pistacia lentiscus sa vyznačuje pomerne vysokou tvrdosťou, ale zároveň krehkosťou živicových slzičiek. Jednotlivé slzičky sa môžu líšiť veľkosťou, tvrdosťou aj tvarom. Jedná sa o 100% prírodný produkt, ktorý sa iba umyje vodou a usuší na slnku. Návod na žuvanie mastichy zo začiatku môže znieť ako veda, ale aj vy sa môžete stať skúsenými užívateľmi a mastichu si určite zamilujete.

Masticha, Chios, chioská, krystaly, žvýkačka

Návod na žuvanie mastichy, prvý spôsob

Pred tým, než sa do žuvania živice pustíte, tak odporúčame napiť sa čistej vody. Je to z toho dôvodu, aby ste v ústach nemali sucho a aby sa masticha pri žuvaní lepšie spájala. Z balíčka si vyberte skôr tvrdý kúsok a rozžujte medzi prednými zubami, kým nevytvoríte celistvú hmotu. Potom môžete žuť ako klasickú žuvačku v celých ústach. Kombinujte rôzne tvrdosti mastichy.

Návod na žuvanie mastichy, druhý spôsob

Ďalšia možnosť, ako sa naučiť správne žuť, je pre začiatočníka oveľa jednoduchšia. Stačí vložiť mastichovú kvapku do úst a cmúľať ju ako cukrík. Masticha do seba absorbuje sliny z úst, až úplne zmäkne a vy potom môžete začať žuť.

Ako dlho mastichu žuť?

  • Mastichu žujte aspoň 15 – 20 minút. Potom ju môžete vypľuť.
  • Odhaduje sa, že sa účinné látky mastichy absorbujú pri žuvaní v priebehu 30 minút.
  • Kryštály chioské mastichy môžete ale žuť oveľa dlhšie, pretože príjemná chuť a vôb pretrváva veľmi dlho.

Kde získať surovú mastichu

Surovú mastichu môžete kúpiť v troch veľkostiach sĺz, ako sa nazývajú kryštály mastichovej živice: malé, stredné a veľké. Pre začiatočníkov odporúčame strednú veľkosť.

Výber mastichových kryštálov >>