História mastichy: masticha z Chiu v priebehu vekov

Pre bežných ľudí bola v staroveku masticha nedostupná. 10 denárov za libru bola závratná cena. Dnes si ju našťastie dovoliť môžeme. Ponorte sa v našom článku do histórie mastichy z ostrova Chios.

Masticha je známa a cenená od staroveku. Do značnej miery ovplyvňovala dejiny svojho domovského ostrova, Chiu. Gréci, Rimania, Byzantínci, Turci, Janované a ďalší vládcovia, ktorí sa na ostrove vystriedali, zanechali svoju stopu.

STAROVEK A STREDOVEK

Dioscorides, prvý mastichový evanjelista

Prvým zaznamenaným propagátorom mastichy z Chiu (niekedy tiež mastix, mastic, mastik alebo mastika) bol Dioscorides. Narodil sa v Ciliciu začiatkom 1. storočia za vlády cisára Nera v Ríme. Hoci to bol vojak, je považovaný za objaviteľa farmakológie. Procestoval Malú Áziu, Grécko a Taliansko, kde zbieral a skúmal rastliny. Vo svojom diele píše, že na ostrove Chios sa vyrába najlepšie a najväčšie množstvo mastichy. Používal ju pre ľudí so zažívacími ťažkosťami, kašľom, pre vonný dych a ako masku na tvár.

História mastichy: Starovekí lekári

O niekoľko rokov neskôr Galén, najvýznamnejší lekár hneď po Hipokratovi, vychválil účinky mastichy a odporučil ju pre zástavu krvácania a pri zápaloch žalúdka, pečene a čriev. Zaznamenal, že najlepší mastichový olej bol vyrobený na Chiu.

Po Dioscoridovi a Galénovi každý významný lekár predpisoval mastichu ako liečivo. Soranus z Efezu, ktorý praktizoval toto povolanie v Ríme koncom 1. av 2. storočí, presadzoval mastichu v kombinácii s inými bylinkami na žalúdočné poruchy.

Aretaeus, lekár z Kappadokie, ktorý žil v druhej polovici 2. storočia, po sebe zanechal niekoľko receptov na prípravu obkladov s mastichou. Obklad z jablčného prášku, mastichy a sladkého ďateliny pomáhal od blúznenia. Práškový obklad z vyzretého vína, mastichy a aloe vera pomohol ľuďom so srdcovými chorobami. A obklad z dule, valeriány a mastichy pomáhal pri podráždení žalúdka.

Obchod s mastichouMastichový háj masticha co je  mastichové surové slzy stromy řečí lentišek

V Ríme av Alexandrii bola masticha veľmi drahý produkt, na ktorý mali nárok iba privilegovaní. Podľa Plinia mladšieho bola cena mastichy desať denárov za libru v čase, keď čierne korenie stálo iba 4 denáre, biele korenie 7, zázvor 6 a kasia 15.

Masticha bola mimo dosahu bežného občana, ale nie pre Marcusa Gaia Apicia, neslávne presláveného gurmána 1. storočia. Zvrátené bolo, že spáchal samovraždu po strate časti svojho majetku. Nevedel si predstaviť život bez luxusu. Jeho kuchárka „V kuchyni“ ponúka recept na nápoj nazývaný Conditum paradoxum, obsahujúci víno, med, korenie, bobkový list, šafran a mastichu. Podáva sa horúci alebo studený.

História mastichy: Žuvanie mastichy pre zdravie aj pre zábavu

Bohatá spoločnosť v Ríme so svojimi rozmaznanými záľubami hľadala nové exotické zážitky a žuvanie mastichy bolo jedným z nich. Najprv ju žuvali pre ústnu hygienu a svieži dych, ale postupne sa na nej stali závislí a žuvali ju jednoducho pre radosť.

Podľa Freuda je žuvanie mimovoľná činnosť spojená s podvedomým návratom ku dojčeniu. A tak sa začala nová móda, ktorá bola zavedená najmajetnejšou vrstvou, a postupne sa šírila spoločnosťou. Žuvanie bolo ale spojené aj s problémami. Clement z Alexandrie neodporúčal mladým ľuďom žuť mastichu, pretože žuvanie podľa neho deformovalo tvár. Sto rokov po Clementovi pravoslávny biskup Gregorios Nanzianzinos dal rovnakú radu, kde vysvetľuje, že následkom žuvania sa podporuje nemravnosť vzhľadom na neustály pohyb čeľustí a vznik slín.

chioská surová Masticha surové krystaly
Kryštály mastichy

Upozornenie: Použitie mastichy a ďalších surovín starovekými učencami uvádzame len ako súčasť historického obrazu mastichy. Vyššie popisovaná účinnosť a použitie nebolo nikdy skúmané alebo potvrdené. Masticha nie je na použitie uvedené v rámci popisu histórie určená. Berte na vedomie, že ide o opis často stovky rokov starých praktík, ktoré môžu byť v danej oblasti neúčinné alebo škodlivé.

Masticha v našej dobe je potravinový doplnok, ktorý prispieva normálnej činnosti gastrointestinálneho traktu a ktorý je ďalej určený na ústnu hygienu.

Surovú mastichu môžete kúpiť tu.