Ako poznám, že mám Helicobacter? Príznaky a test

Helicobacter (helikobakter) pylori je baktéria, ktorá môže spôsobiť vredy a zápal žalúdka. Nie všetci infikovaní majú ťažkosti a viditeľné príznaky. Medzi príznaky (ak ich budete mať) patrí tupá alebo pálivá bolesť žalúdka, neplánovaný úbytok hmotnosti, žalúdočné problémy Pokiaľ trpíte týmito problémami, zvážte test na Helicobacter, ktorý Vám urobí Váš lekár (alebo sa dá testovať domácim testom zo stolice). Vredy Helicobacter, ktorý Vám urobí Váš lekár (alebo sa dá testovať domácím testem ze stolice). Vredy spôsobené HP baktériou sa bežne liečia kombináciou antibiotík a inhibitorů protonové pumpy.

Čo je infekcia H. pylori?

H. pylori (Helicobacter pylori) sú baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu v žalúdku alebo dvanástnika (prvá časť tenkého čreva). Je to najčastejšia príčina vredové choroby. H. pylori môže tiež spôsobiť zápal a podráždenie sliznice žalúdka (gastritídu).

Helicobacter Pylori h.pylori
Helicobacter Pylori (H. pylori)

Príznaky a dôsledky

Ako spôsobuje infekcia H. pylori poškodenie?

H. pylori sa množia v hlienovej vrstve sliznice žalúdka a dvanástnika. Baktérie vylučujú enzým zvaný ureáza, ktorý premieňa močovinu na amoniak. Tento amoniak chráni baktérie pred žalúdočnou kyselinou. Ako sa H. pylori množia, prežiera žalúdočné tkanivo, čo vedie ku gastritíde a/alebo peptickému vredu.

Aké sú príznaky infekcie H. pylori?

JAko sa prejavuje helikobakter? Príznaky a prejavy, ak sú prítomné, sú tie, ktoré vznikajú pri gastritíde alebo peptickom vrede a zahŕňajú:

 • Tupá alebo pálivá bolesť v žalúdku (častejšie niekoľko hodín po jedle av noci). Bolesť môže trvať niekoľko minút až hodín a môže prichádzať a odchádzať v priebehu niekoľkých dní až týždňov
 • Neplánovaný úbytok hmotnosti
 • Nadúvanie
 • Nevoľnosť a zvracanie (krvavé zvratky)
 • Poruchy trávenia (dyspepsia)
 • Rihanie
 • Strata chuti do jedla
 • Tmavá stolica (od krvi v stolici)

Diagnostika a testy

Ako sa diagnostikuje infekcia H. pylori?

Ak má váš lekár podozrenie, že príčinou žalúdočného vredu môže byť baktérie H. pylori, môže vám nariadiť jedno alebo viac z nasledujúcich vyšetrení:

 1. dychový test
 2. test stolice
 3. endoskopiu

Domácí test na helicobacter pylori (zo stolice)

Myslíte si, že sú vaše problémy spôsobené helicobacterom? Zjednajte si schôdzku s Vašim lekárom. Odporučí Vám test a liečbu Vašich problémov, pokiaľ sa HP baktérie potvrdia.

Je možné sa tiež otestovať domácim H. pylori testom zo stolice. Ide o jednoduchý a spoľahlivý test. Dodržujte všetky odporúčania výrobcu, ktoré sú priložené v príbalovom letáku. Test je možné kúpiť aj online.

Test helicobacter pylori masticlife
Domáci test na helicobacter pylori zo vzorky stolice

Skutočne vám vyšiel pozitívny test? Prečítate si náš článok, aké potraviny je vhodné zaradiť do jedálnička a diéty, aby ste sa cítili dobre a liečba bola úspešná: