Prírodná liečba Helicobacter pylori: Čo funguje?

Tento článok o možnostiach prírodnej „liečby“ helicobactera pylori je rozšírenie nášho textu k baktérii h.pylori, ktorý si môžete prečítať tu. Sú tu zhrnuté základné informácie o potravinách, ktoré by mohli podporiť odstránenie baktérie HP z Vášho zažívania. Obsah článku:

  • Čo je helicobacter
  • Liečba helicobactera
    • Klasická liečba
    • Potraviny na podporu eridikácie HP

Čo je h. pylori?

Helicobacter pylori (H. pylori) je baktérie, ktoré infikuje výstelku žalúdka. podľa vykonaných štúdií sú tieto baktérie zodpovedné až za 80 % žalúdočných vredov a 90 % dvanástnikových vredov. Môžu tiež spôsobiť ďalšie žalúdočné problémy, vrátane:

Helicobacter Pylori h.pylori
  • pálivá bolesť v bruchu
  • nadúvanie
  • nevoľnosť
  • strata chuti do jedla
  • časté grganie
  • nevysvetliteľné chudnutie

Mám helicobactera?

Ak trpíte niektorým z príznakov možnej infekcie HP, nechajte sa otestovať u lekára alebo sa môžete otestovať aj domácim testom na HP. Lekár má viac možností, ako zistiť, či ste HP pozitívne. Ide o testy: krvný, dychový, zo stolice alebo gastrokopickým vyšetrením žalúdka.

Domáci test helicobacter pylori

Otestovať sa môžete aj doma, v pohodlí a súkromí. Testovanie prebieha jednoduchým HP testom zo vzorky stolice Výsledok je presný, rýchly a spoľahlivý.

  • spoľahlivý test
  • rýchly výsledok (do 10 minút)
  • testovanie v pohodlí domova
  • jednoduché použitie

Liečba Helicobacter pylori

Použitie konvenčných (klasických) liečebných postupov, ako sú antibiotiká, môže byť pre niektorých ľudí problematické. Pri klasickej liečbe je možné zaznamenať negatívne vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, hnačka, strata chuti do jedla. Niektorí ľudia sú odolní voči antibiotikám, čo môže komplikovať tradičné prístupy k liečbe. V dôsledku toho rastie záujem o prírodnú liečbu.

Klasická liečba

Klasická liečba je použitie takzvanej trojkombinácie liekov. Lekári zvyčajne na liečbu H. pylori predpisujú kombináciu dvoch antibiotík a liečivá znižujúceho kyslosť. Ak ste odolní voči antibiotikám, môžu vaši lekári pridať do Vášho liečebného plánu ďalšie lieky. Cieľom je zbaviť sa 90 percent a viac prítomných baktérií H. pylori.

Liečba obvykle netrvá dlhšie ako dva týždne (niekedy ale aj oveľa dlhšie). Použitie dvoch antibiotík namiesto jedného môže znížiť riziko rezistencie na antibiotiká. Antibiotiká používané na liečbu H. pylori zahŕňajú:

  • amoxicilin
  • tetracyklin
  • metronidazol
  • klarithromycin

Ďalej lieky pomáhajú znižujúce kyslosť v žalúdku a tým podporujú hojenie žalúdočnej sliznice. Niektoré z nich sú:

  • inhibítory protónovej pumpy, ako je omeprazol a lansoprazol, ktoré zastavujú produkciu kyseliny v žalúdku
  • blokátory histamínu, ako je cimetidín, ktoré blokujú kyselinou spúšťajúcou histamín
  • subsalicylát bizmutu, ktorý obaľuje a chráni výstelku žalúdku

Prírodná liečba helicobacter pylori

Bolo vykonaných mnoho in vivo a in vitro štúdií o prírodnej liečbe H. pylori. Väčšina ošetrení znížila počet baktérií v žalúdku, ale nedokázala ich trvalo odstrániť. Pred začatím liečby sa porozprávajte so svojím lekárom. Odporúčanú liečbu H. pylori by ste nemali nahrádzať prírodnými prostriedkami. So súhlasom lekára môžete ako pomocnú terapiu použiť prírodnú liečbu. To môže zvýšiť účinky klasickej liečby. Terapia prírodnými postupmi môže pomôcť zbaviť sa helicobactera pylori. Medzi hlavné potraviny, ktoré je vhodné zaradiť do Vášho helicobacter jedálnička patria:

Koreň sladkého drievka

Koreň sladkého drievka je bežným prírodným prostriedkom proti žalúdočným vredom. Môže tiež bojovať s H. pylori. Podľa štúdie z roku 2009 koreň sladkého drievka priamo nezabíja baktérie, hoci môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa prichytil na bunkovej steny.

Olivový olej

Olivový olej môže tiež liečiť baktérie H. pylori. Štúdia z roku 2007 ukázala, že olivový olej má silné antibakteriálne schopnosti proti ôsmim kmeňom H. pylori. Tri z týchto kmeňov sú rezistentné na antibiotiká. Olivový olej je teda vhodný na prírodné potlačenie HP.

Olivový olej
Olivový olej

Kľúčiky brokolice

Zlúčenina v klíčkoch brokolice zvaná sulforafán môže byť účinná proti H. pylori. Výskum na myšiach a ľuďoch naznačuje, že znižuje zápal žalúdka. Môže tiež znížiť kolonizáciu baktérií a jej účinky. Štúdia Dôveryhodný zdroj na ľuďoch s diabetom 2. typu a H. pylori ukázala, že prášok z klíčkov brokolice bojuje s baktériami. Rovnako sa zlepšili kardiovaskulárne rizikové faktory.

Med

Med preukázal antibakteriálnu schopnosť proti H. pylori. Tento záver podporuje ďalší výskum. Doteraz žiadny výskum nepreukázal, že by med dokázal baktérie vykoreniť sám. Vedci naznačujú, že používanie medu so štandardným ošetrením môže skrátiť dobu liečby. Surový med a Manuka med môžu mať najväčšie antibakteriálne účinkov.

Zelený čaj

Štúdia z roku 2009 na myšiach ukázala, že zelený čaj môže pomôcť zabiť a spomaliť rast baktérií helicobacter. Štúdia zistila, že konzumácia zeleného čaju pred infekciou predchádza zápalu žalúdka. Konzumácia čaju počas infekcie znížila závažnosť gastritídy.

Probiotiká

Probiotiká pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi dobrými a zlými črevnými baktériami. Podľa štúdie z roku 2012 môže probiotiká pred alebo po štandardnej liečbe H. pylori zlepšiť mieru eradikácie. Antibiotiká zabíjajú vo Vašom žalúdku dobré aj zlé baktérie. Probiotiká pomáhajú doplniť dobré baktérie. Môžu tiež znížiť riziko rozvoja premnoženia kvasiniek. Vedci našli dôkaz, ktorý naznačuje, že najlepšie výsledky prináša baktérie Lactobacillus acidophilus.

Fototerapia

Štúdia ukazuje, že H. pylori sú citlivé na svetlo. Fototerapia využíva ultrafialové svetlo, ktoré pomáha eliminovať H. pylori v žalúdku. Vedci sa domnievajú, že fototerapia používaná v žalúdku je bezpečná. Môže to byť veľmi výhodné, keď antibiotiká neprichádzajú do úvahy.

Záver: prírodný vs. klasická liečba

Mnoho ľudí má baktériu h. pylori celý život a nepociťujú žiadne príznaky. Keď spôsobí chronický zápal žalúdka, ktorý zostane neliečený, môžu nastať závažné komplikácie. Môžu to byť krvácavé vredy a rakovina žalúdka. H. pylori je hlavným rizikovým faktorom niektorých typov rakoviny žalúdka.

Podľa údajov z roku 1998 z CDC je miera eradikácie H. pylori 61 až 94 percent pri použití antibiotickej liečby schválenej FDA. Úspešnosť je najvyššia, keď sú antibiotiká kombinované s reduktorom kyseliny. Pridanie prírodnej terapie môže ponúknuť ďalšie výhody.

Zdroj textu a štúdií: https://www.healthline.com/health/digestive-health/h-pylori-natural-treatment#takeaway