Masticha na zníženie hladiny cholesterolu

Masticha účinne stabilizuje hladinu cholesterolu, takže znižuje riziko aterosklerózy a pomáha predchádzať infarktu myokardu, mŕtvici a iným závažným ochoreniam. Na to, aby bola masť správne účinná, je však nevyhnutný správny výber vhodného výrobku a správne dávkovanie.

Základom dobrej účinnosti mastí na zníženie cholesterolu je výber správnej formy a správneho dávkovania. Zhrnula som pre vás všetky podstatné informácie:

 1. Čo je to cholesterol a prečo by sme sa oň mali starať.
 2. Ako masticha pôsobia pri znižovaní cholesterolu.
 3. Akú mastichu si vybrať? Je pri liečbe vysokého cholesterolu účinnejší mastichový prášok alebo mastichový olej?
 4. Ako dávkovať mastichu na zníženie cholesterolu v krvi.
mastichovy olej

Čo je cholesterol a prečo nám na ňom záleží

Cholesterol je tuk (nazývaný aj lipid), ktorý vaše telo potrebuje na správne fungovanie. Príliš veľa zlého cholesterolu môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, mŕtvice a iných problémov. Lekársky termín pre vysokú hladinu cholesterolu je porucha lipidov, hyperlipidémia alebo hypercholesterolémia.

Cholesterol sa prenáša v krvi a je viazaný na bielkoviny. Táto kombinácia bielkovín a cholesterolu sa nazýva lipoproteín. V závislosti od toho, čo lipoproteín nesie, existujú rôzne typy cholesterolu. Sú to:

Zlý (bad) LDL cholesterol

 • Lipoproteín s nízkou hustotou (LDL). LDL, „zlý“ cholesterol, prenáša častice cholesterolu do celého tela. LDL cholesterol sa ukladá v stenách tepien, ktoré sa potom stávajú tvrdými a zužujú sa.

Dobrý cholesterol HDL

 • Lipoproteín s vysokou hustotou (HDL). HDL, „dobrý“ cholesterol, zachytáva prebytočný cholesterol a odvádza ho späť do pečene.

Nebezpečenstvo vysokej hladiny cholesterolu

Pri vysokej hladine cholesterolu sa v cievach môžu tvoriť tukové usadeniny. Nakoniec sa tieto usadeniny zväčšia a sťažia prietok krvi tepnami. Niekedy sa tieto usadeniny môžu náhle rozpadnúť a vytvoriť zrazeninu, ktorá spôsobí srdcový infarkt alebo mŕtvicu.

Ako masticha ovplyvňuje cholesterol

Znižuje masticha hladinu cholesterolu? Nasledujúce výhody mastichy sú podložené len klinickými štúdiami. Pred užívaním mastichy sa určite poraďte so svojím lekárom.

Vysoký LDL cholesterol je rozhodujúcim rizikovým faktorom srdcových ochorení a mozgovej príhody. Vďaka svojim vlastnostiam znižujúcim hladinu cholesterolu môže byť masticha dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje kardiovaskulárne zdravie.

Štúdia zistila, že vysoká konzumácia mastichy vedie k zníženiu celkového cholesterolu, LDL, pomeru celkového cholesterolu a HDL, lipoproteínu (a), apolipoproteínu A-1 a apolipoproteínu B v sére. 11 Znižuje aj ALT, AST a GGT (známky poškodenia pečene).

Hoci výskum stále prebieha, súčasné zistenia ukázali, že masť môže pomôcť znížiť LDL (zlý) cholesterol. Súvisí to so zlepšením počtu určitých bielkovín, ktoré prenášajú cholesterol v tele, čo pomáha zabrániť jeho blokovaniu kardiovaskulárneho systému. U ľudí sa zistilo, že masticha znižuje hladinu cholesterolu, čo môže zohrávať úlohu pri srdcových ochoreniach. 22

Súhrn štúdií o používaní mastichy pri liečbe vysokej hladiny cholesterolu

Masticha by sa mohla používať na zníženie hladiny cholesterolu a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia. U ľudí, ktorí konzumovali mastichu osem týždňov, sa znížila hladina cholesterolu a cukru v krvi, pričom výraznejšie zníženie sa zaznamenalo u ľudí s nadváhou. Najúčinnejšou formou mastichy na zníženie hladiny cholesterolu v krvi je esenciálny olej z mastichy.

Neboli zaznamenané žiadne „zistiteľné vedľajšie účinky“ a štúdie naznačujú, že masticha by sa mohla používať na zníženie vysokej hladiny cholesterolu a cukru v krvi u ľudí s nadváhou/obezitou a tiež na kontrolu hladiny cukru a cholesterolu v krvi u inak zdravých ľudí.

Užívanie mastichy na zníženie cholesterolu

Koľko gramov mastichy alebo mastichového oleja by ste mali užívať na zníženie cholesterolu? Štúdia uvádza, že testovaní, u ktorých došlo k zlepšeniu hladiny cholesterolu a cukru v krvi, užívali jednu z týchto kúr:

 • Mastichový esenciálny olej 10 mg dvakrát denne počas 3 mesiacov. Celkovo 20 mg denne počas dvoch mesiacov.
 • Mastichový prášok (rozdrvené mastichové slzy, čisté, bez prísad) 330 mg trikrát denne počas 3 mesiacov. Spolu najmenej 1 g a v prípade potreby až 2,8 g denne.
 • Pri uvedenej liečbe došlo k výraznému zníženiu hladiny cholesterolu o 12 – 20 %. Lepšie výsledky dosiahli užívatelia mastichového oleja.

Výber správneho produktu

Vzhľadom na preukázanú účinnosť mastichy si môžete vybrať medzi doplnkami stravy na báze mastichového oleja alebo prášku z rozdrvených mastichových slz.

 • Vždy si overte, či kupujete výživový doplnok s pravou chioskou mastichou.
 • Pozorne si preštudujte obal, aby ste zistili gramáž mastichy alebo iných látok v doplnku stravy. Spoliehajte sa len na čistú zložku mastichy.
 • Dodržiavajte odporúčané dávkovanie pri vysokej hladine cholesterolu.
 • Dodržiavajte čas, trvanie a spôsob užívania.
 • Mastichu ste si vybrali aj preto, že je to čisto prírodná látka. Preto sa uistite, že aj všetky ostatné zložky v doplnku stravy, ktorý užívate, sú prírodného rastlinného pôvodu.

Mastichový olej

Podľa štúdií je mastichový olej najvhodnejšou formou masti na zníženie hladiny cholesterolu.

Na zníženie hladiny cholesterolu užívajte perorálne približne 20 mg esenciálneho mastichového oleja.

Ako dávkovať mastichový olej v praxi

Na trhu zatiaľ nie sú dostupné želatínové kapsuly s mastichovým olejom, takže sme odkázaní na štandardné balenie oleja v malých fľaštičkách.

Pri tomto balení môže byť problematické, ako odmerať správnu dávku, ale aj na to máme riešenie. Ak si mastichový olej kúpite na slovenskom trhu, bude pravdepodobne dodávaný s jednoduchým kvapkadlom. Jedna kvapka má hmotnosť približne 10 – 14 mg.

 • Ráno a večer si na čajovú lyžičku nakvapkajte aspoň 1 kvapku éterického mastichového oleja.
 • Prehltnite mastichový olej s vodou alebo inou tekutinou.
 • Užívajte najmenej dva mesiace.

Ověřený mastichový olej koupíte například na Masticha Masticlife.

Prášok Masticha

Masticha v prášku sa používa ako doplnok stravy. Je k dispozícii aj v kapsulách na presné dávkovanie. Ak kupujete kapsule, skontrolujte si zloženie kapsuly a pri dávkovaní počítajte len s obsahom čistej mastichy. (Každý výživový doplnok musí mať slovenský popis a tam budú uvedené zložky).

Dávkovanie mastichového prášku na zníženie cholesterolu

 • Vyberte si z ponuky mastichy na slovenskom trhu. Vždy odporúčam osvedčenú mastichu Masticlife a najlepšie Strong&Pure.
 • Užívajte 350 mg mastichy 3-krát denne. Pri výbere dávky vždy vychádzajte z obsahu čistej mastichy v konkrétnom výrobku. V prípade Masticha Strong&Pure je obsahom iba čistá masticha, takže užívate 3 x 1 kapsulu.
 • A užívajte najmenej 2 mesiace.
Masticha Strong&Pure Economy Pack (240 kapsúl) Masticlife

Najväčší výber prášku a kapsúl mastichy nájdete na stránke Masticha Masticlife. Na cholesterol vždy odporúčam veľké balenie Masticha Strong&Pure.

Čo sledovať a na čo si dávať pozor

Ak trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu, nezabudnite na všeobecné odporúčania a pokyny:

 1. Dodržiavajte vhodné diétne opatrenia. Váš lekár vám poskytne jasný popis vhodných a nevhodných potravín.
 2. Venujte sa dostatočnému množstvu pohybu.
 3. Pri kúpe mastichy sa riaďte pravidlami, ktoré na tejto webovej stránke opakujem mnohokrát. Buďte opatrní pri používaní mastichového oleja. Vždy musí ísť o mastichový éterický olej. Predávajú sa aj mastichové arómy a mastichová voda (čo je názov pre vodu, ktorá vzniká pri destilácii oleja), ktoré nemajú žiadnu účinnosť a sú naozaj vhodné len ako príchutě.

Citované štúdie:

 1. Kartalis A, Didagelos M, Georgiadis I, Benetos G, Smyrnioudis N, Marmaras H, Voutas P, Zotika C, Garoufalis S, Andrikopoulos G: (CHIOS-MASTIHA): prospektívna, randomizovaná, placebom kontrolovaná pilotná štúdia. Eur J Prev Cardiol. 2015 Aug 26. pii: 2047487315603186. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 26311707. ︎
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26311707/ ︎