UNESCO

Kedy sa masticha z ostrova Chios dostala na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO? A čo vôbec toto ocenenie znamená? V našom krátkom článku sa dozviete aj ktoré slovenské zvyky, zvyklosti a tradície toto ocenenie v minulosti dostali.

Masticha

„Biele zlato“ ostrova Chios sa získava už tisíce rokov nezmeneným postupom. Podrobne sa venujeme pestovaniu mastichy, rečíka lentišku v samostatných kapitolách:

Masticha je též PDO produktom, čo tiež svedčí o jej unikátnosti.

Mastichový olej, masticha Masticlife
Kryštály mastichy a esenciálny mastichový olej

Masticha sa používa ako príchuť v mnohých sladkostiach a nápojoch, najviac v Mastiha (Mastika), tráviacom likére z ostrova Chios. Mastichové „slzy“ alebo malé kúsky stvrdnutej stromovej miazgy možno tiež žuť ako žuvačku, čo sa praktizuje už tisíce rokov.

Masticha je známa v kultúrach a kuchyniach celého stredomorského a arabského sveta. Ako korenie sa používa najmä v:

 • gréckej
 • cyperské
 • sýrske
 • libanonskej kuchyni

UNESCO nehmotné kultúrne dedičstvo

Aká je definícia nehmotného kultúrneho dedičstva? Ide o: se o: „kultúrne dedičstvo je výrazom spôsobov života rozvíjaných komunitou a odovzdávaných z generácie na generáciu, vrátane zvykov, postupov, miest, predmetov, umeleckých výrazov a hodnôt“.

Ide o skutočne cenné vyznamenanie. Ak by sme chceli vedieť, čo z Českej republiky sa dostalo na tento zoznam, sú to nasledujúce:

 1. Slovácky Verbuňk
 2. Sokoliarstvo
 3. Fašiangy
 4. Jazda kráľov
 5. Bábkárstvo
 6. Modrotlač
 7. Ručná výroba vianočných ozdôb z fúkaných perál

Masticha a UNESCO – 2014

V roku 2014 v Paríži schválená nominácia „Mastichy z Chiu“ ako kultúrne pamiatky na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

História miesta, hodnoty, zvyklosti a postupy ohľadom pestovania a zberu mastichy sú teraz súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.