Kalamoti

Kalamoti je jedna z najväčších stredovekých mastichových dedín v centre južného Chiosu a rozprestiera sa na úrodnej rovine.

História

V byzantských časoch bývala najväčšou a najdôležitejšou v oblasti a počas janovskej okupácie Chiou bola organizovaná podľa pôdorysu a urbanistického usporiadania, ktoré možno vidieť aj dnes. Stalo sa sídlom Milizia Catomerea, vojenskej jednotky, ktorá velila južnému Chiou, vtedy nazývanému Catomerea.

Hlavnými prvkami usporiadania obce boli jej uzavretý štvoruholníkový tvar, neprerušený obranný múr tvorený vonkajšími stenami obrysových domov, málo a úzke uličky, malé rozmery verejných miest a množstvo kostolov. V centre obce je stále vidieť jej bývalú vežu (Varvakasova veža).

Domy sú postavené z kameňa, ale môžu obsahovať aj vyrezávané detaily z dreva. Rozloženie Kalamoti zabezpečovalo jej obranu pred pirátskymi nájazdmi. Ešte v rokoch 1947 – 1957 sa tu s prispením dobrodincov uskutočnila séria významných a na tú dobu priekopníckych prác.

Medzi najpozoruhodnejšie pamiatky obce patrí tradičné námestie, jej základná škola a kostol Panagia Agrelopoussena (13.-14. storočie).

A dnes

Miestni obyvatelia sa tradične venovali poľnohospodárstvu, vyrábali mastichu, olivový olej a iné poľnohospodárske produkty, ale od roku 1950 sa zaznamenal príklon k písmu a vede. V obci sa dodnes nachádza komplex strednej školy a lýcea obce Mastihohoria.