Použitie mastichy

řečí lentišek

Použitie mastichy (čítaj „mastycha“) je veľmi široké. Tradične je najčastejšie používaná ako potravinový doplnok pre normálnu činnosť tráviaceho systému.
Ďalej pre ústnu hygienu a starostlivosť o zuby, v zubných pastách aústnych vodách.

Niet pochýb o tom, že masticha je jedinečná vďaka exkluzivite svojho rodiska, liečivým účinkom a výnimočným arómou, pre ktoré bola slávna už od staroveku. Chios masticha je vyvážaná do celého sveta a je exostickou prísadou na výrobu najrôznejších produktov ako sú:

 • pečivo
 • sladkosti
 • džemy
 • zmrzliny
 • čokolády
 • žuvačky
 • nápoje
 • čaj a káva
 • mliečne výrobky
 • cestoviny a omáčky
 • likéry, ouzo a víno

Používa sa tiež ako prísada do mastí na popáleniny a kožné problémy. Kalafuna je derivát mastichy používaný na výrobu chirurgických stehov a mastichový olej je hojne používaný v parfumérii a kozmetickom priemysle.

Použitie mastichy v gastronómii

Masticha je jedným z najstarších korenín v oblasti Stredozemného mora a prepožičiava jej charakteristickú vôňu mnohým potravinám. V niektorých oblastiach Grécka, väčšinou v Egejskom mori, sa mastichou dochucujú Veľkonočné sladkosti.  V severnej časti krajiny sa používa predovšetkým v cukrárstve do dezertov alebo zmrzliny. Vynikajúca zmrzlina, známa ako „kaimaki“, má vďaka pridaniu mastichy neobvyklú vláknitú štruktúru. Moderní grécki kuchári ukázali, že toto korenie s unikátnou vôňou borovice a exotickou chuťou môžeme kombinovať skoro so všetkým, od paradajkových omáčok až po čokoládu. Na Cypre sa dokonca používa na ochutenie chleba. Pre Arabov je stále veľký luxus ochucovať mlieko alebo sladkosti mastichou. Tradičný nápoj zvaný ypovrychio „ponorka“ je servírovaná masticha v pohári vody.

mastichové jídlo

Masticha je široko využívaná na prípravu likérov a ouza. Podáva sa väčšinou ako aperitív. Mastichový likér je rovnako známy ako ouzo. Vďaka pridaniu mastichy do týchto alkoholických nápojov, získavajú svoju špecifickú chuť a účinnosť.

Mastichová kozmetika

mastichová kosmetika

Staroveká viera, že je masticha obdarená liečebnými kozmetickými vlastnosťami, je teraz podporená vedeckými výskumami. Klinické štúdie preukázali jej antimikrobiálne, antioxidačné, protizápalové a terapeutické vlastnosti. Kozmetika obohatená o mastichový olej hĺbkovo čistí pokožku a chráni pred starnutím pleti. Redukuje tvorbu kožného mazu, čím znižuje mastnotu pleti a nadmerný lesk. Posilňuje tvorbu kolagénu a časté používanie môže pomôcť s riešením vrások a zárukou pružnej pokožky. Mastichový olej zlepšuje celkový vzhľad pokožky a hĺbkovo ju hydratuje. Dnes existuje mnoho kozmetických výrobkov založených na obsahu mastichy: pleťové krémy, mydlá, šampóny, sprchové gély atď.

Liečebné použitie mastichy

Mastichové kapsule a prášok sú používané ako potravinový doplnok pre normálnu činnosť gastrointestinálneho traktu.

Prečítajte si viac o: