9 vedecky podložených domácich liekov na žalúdočné vredy

Niektoré potraviny, bylinky a doplnky stravy môžu pomôcť vášmu telu v boji proti baktériám, ktoré často spôsobujú žalúdočné vredy. Vredy sú rany, ktoré sa môžu vytvoriť v rôznych častiach tela.

Žalúdočné vredy alebo vredy žalúdka sa tvoria v sliznici žalúdka. Sú veľmi časté, postihujú 2,4 až 6,1 % populácie. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré narúšajú rovnováhu prostredia žalúdka. Najčastejšie ide o infekciu spôsobenú baktériou Helicobacter pylori.

9 vedecky podložených domácich liekov na žalúdočné vredy
Helicobacter Pylori

Medzi ďalšie časté príčiny patrí stres, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nadmerné užívanie protizápalových liekov, ako sú aspirín a ibuprofén.

Bežná liečba vredov zvyčajne zahŕňa užívanie liekov, ktoré môžu spôsobiť negatívne vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy a hnačka.

Z tohto dôvodu záujem o alternatívne (prírodné) prostriedky neustále rastie a podporujú ho lekári aj pacienti s vredmi.
Tento článok uvádza 9 vedecky podložených prírodných prostriedkov na liečbu žalúdočných vredov.

 1. Kapustová šťava
 2. Sladké drievko
 3. Med
 4. Cesnak
 5. Kurkuma
 6. Masticha
 7. Chilli papričky
 8. Aloe vera
 9. Probiotiká

Kapustová šťava

Kapusta je obľúbeným prírodným liekom na žalúdočné vredy. Lekári ju údajne používali desaťročia predtým, ako boli k dispozícii antibiotiká, aby pomohli liečiť žalúdočné vredy. Je bohatá na vitamín C, antioxidant, ktorý preukázateľne pomáha predchádzať a liečiť infekcie spôsobené baktériou H. pylori. Tieto infekcie sú najčastejšou príčinou žalúdočných vredov.

Niekoľko štúdií na zvieratách dokazuje, že kapustová šťava je účinná pri liečbe a prevencii širokého spektra tráviacich vredov vrátane žalúdočných vredov.
U ľudí sa v prvých štúdiách zistilo, že každodenná konzumácia čerstvej kapustovej šťavy zrejme pomáha liečiť žalúdočné vredy účinnejšie ako v tom čase používaná konvenčná liečba.

V jednej štúdii dostávalo 13 účastníkov trpiacich žalúdočnými vredmi a vredmi hornej časti tráviaceho traktu počas dňa približne štvrť litra (946 ml) čerstvej kapustovej šťavy.

V priemere sa vredy týchto účastníkov vyliečili po 7 až 10 dňoch liečby. To je 3,5 až 6-krát rýchlejšie ako priemerný čas hojenia, ktorý sa uvádzal v predchádzajúcich štúdiách u tých, ktorí dodržiavali bežnú liečbu.

V inej štúdii sa rovnaké množstvo čerstvej kapustovej šťavy podávalo 100 účastníkom so žalúdočnými vredmi, z ktorých väčšina predtým absolvovala konvenčnú liečbu bez úspechu. Do týždňa bolo 81 % pacientov bez príznakov.

Vedci však zatiaľ nedokázali presne určiť jej zložky, ktoré podporujú hojenie, ani ich nedokázali identifikovať žiadne nedávne štúdie. Okrem toho žiadna z týchto prvých štúdií nemala vhodné placebo, takže je ťažké s istotou určiť, či účinok vyvolala práve kapustová šťava.

Zhrnutie: Kyslá kapusta obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť pri prevencii a liečbe žalúdočných vredov. Kapusta je tiež bohatá na vitamín C, ktorý má zrejme podobné ochranné vlastnosti.

Sladké drievko

Sladké drievko je korenie pochádzajúce z Ázie a Stredomoria. Pochádza zo sušeného koreňa rastliny Glycyrrhiza glabra a je obľúbeným tradičným rastlinným liekom používaným na liečbu mnohých ochorení.

Niektoré štúdie uvádzajú, že koreň sladkého drievka môže mať vlastnosti, ktoré zabraňujú vzniku žalúdočných vredov a bojujú proti nim. Sladké drievko môže napríklad stimulovať žalúdok a črevá, aby produkovali viac hlienu, ktorý pomáha chrániť sliznicu žalúdka. Extra hlien môže tiež pomôcť urýchliť proces hojenia a znížiť bolesť spojenú s vredmi.

Vedci tiež uvádzajú, že niektoré zlúčeniny v sladkom drievku môžu inhibovať rast H. pylori. Štúdie sú však väčšinou založené na užívaní týchto zlúčenín vo forme potravinových doplnkov.

Nie je teda jasné, aké množstvo sušeného koreňa sladkého drievka by musel niekto skonzumovať, aby pocítil rovnaké priaznivé účinky.
Sušený koreň sladkého drievka by sa nemal zamieňať s cukríkmi alebo sladkosťami s príchuťou sladkého drievka. Je nepravdepodobné, že by sladké drievko malo rovnaké účinky a vo všeobecnosti má veľmi vysoký obsah cukru.

Okrem toho niektoré štúdie neuvádzajú žiadny účinok, takže používanie sladkého drievka ako lieku na vredy nemusí fungovať vo všetkých prípadoch.
Sladké drievko môže tiež interferovať s niektorými liekmi a spôsobovať vedľajšie účinky, ako je bolesť svalov alebo necitlivosť končatín. Pred zvýšením množstva sladkého drievka v strave zvážte konzultáciu so svojím všeobecným lekárom.

Zhrnutie: Sladké drievko môže u niektorých jedincov predchádzať vredom a bojovať proti nim.

Med

Med je potravina bohatá na antioxidanty, ktorá sa spája s množstvom zdravotnýchvýhod. Patrí medzi ne zlepšenie zdravia očí a zníženie rizika srdcových ochorení, mŕtvice.

Zdá sa, že med tiež zabraňuje a podporuje hojenie mnohých rán vrátane vredov.
Okrem toho sa vedci domnievajú, že antibakteriálne vlastnosti medu môžu pomôcť v boji proti H. pylori, jednej z najčastejších príčin žalúdočných vredov.

Viaceré štúdie na zvieratách potvrdzujú schopnosť medu znižovať riziko vzniku vredov a čas hojenia. Sú však potrebné štúdie na ľuďoch.

Zhrnutie: Pravidelná konzumácia medu môže pomôcť predchádzať vredom, najmä tým, ktoré spôsobuje H. pylori.

Cesnak

Cesnak je ďalšou potravinou s antimikrobiálnymi a antibakteriálnymi vlastnosťami.
Štúdie na zvieratách ukazujú, že výťažky z cesnaku môžu urýchliť zotavenie z vredov a dokonca znížiť pravdepodobnosť ich vzniku.

Okrem toho laboratórne štúdie, štúdie na zvieratách a na ľuďoch uvádzajú, že výťažky z cesnaku môžu pomôcť zabrániť rastu H. pylori, jednej z najčastejších príčin vredov.
V nedávnej štúdii pomohlo zjedenie dvoch strúčikov surového cesnaku denne počas troch dní výrazne znížiť aktivitu baktérií v sliznici žalúdka pacientov trpiacich infekciou H. Pylori.

Nie všetky štúdie však dokázali tieto výsledky zopakovať a pred vyvodením jednoznačných záverov je potrebné vykonať ďalšie.

Zhrnutie: Cesnak má antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať vredom a rýchlejšie ich liečiť. Je však potrebný ďalší výskum.

Kurkuma

Kurkuma je juhoázijské korenie, ktoré sa používa v mnohých indických jedlách. Ľahko ju spoznáte podľa jej sýtožltej farby.
Kurkumínu, aktívnej zložke kurkumy, sa pripisujú liečivé vlastnosti.
Od zlepšenia funkcie ciev až po zníženie zápalu a rizika srdcových ochorení. Okrem

toho sa nedávno na zvieratách skúmal potenciál kurkumínu proti žalúdočným vredom.
Zdá sa, že má obrovský terapeutický potenciál, najmä pri prevencii poškodenia spôsobeného infekciou H. pylori. Môže tiež pomôcť zvýšiť sekréciu hlienu, čím účinne chráni žalúdočnú sliznicu pred dráždivými látkami.

Na ľuďoch sa vykonalo len obmedzené množstvo štúdií. V jednej štúdii dostávalo 25 účastníkov 600 mg kurkumy päťkrát denne.

Po štyroch týždňoch sa vredy vyliečili u 48 % účastníkov. Po dvanástich týždňoch bolo 76 % účastníkov bez vredov.

V inom prípade sa osobám, ktoré boli pozitívne testované na H. pylori, podávalo 500 mg kurkumy štyrikrát denne.

Po štyroch týždňoch liečby bolo 63 % účastníkov bez vredov. Po ôsmich týždňoch sa tento podiel zvýšil na 87 %.

Ani v jednej z týchto štúdií však nebola použitá placebo liečba, takže je ťažké zistiť, či to bola kurkuma, ktorá spôsobila vyliečenie vredov účastníkov. Preto je potrebný ďalší výskum.

Zhrnutie: Kurkumín, účinná zložka kurkumy, môže chrániť sliznicu žalúdka a pomáhať pri hojení vredov. Je však potrebný ďalší výskum, najmä u ľudí.

Masticha

Masticha je živica získavaná zo stromu Pistacia lentiscus, známejšia ako masticha.
Medzi ďalšie bežné názvy mastichy patria masticha, mastix, mastiha a slzy chia.
Masticha zvyčajne rastie v Stredozemnom mori a jej šťava sa dá vysušiť na kúsky krehkej priesvitnej živice.

Pri žutí táto živica zmäkne na bielu nepriehľadnú gumu s chuťou podobnou borovici.
Masticha sa v starovekej medicíne používala na liečbu rôznych črevných porúch vrátane žalúdočných vredov a Crohnovej choroby.

Najnovšie štúdie na zvieratách uvádzajú, že môže pôsobiť ako účinný prírodný liek na žalúdočné vredy.

Okrem toho sa vo výskume na 38 účastníkoch trpiacich vredmi zistilo, že denná konzumácia 1 gramu mastichy viedla k 30 % väčšiemu zníženiu príznakov súvisiacich s vredmi ako placebo.

masticha

Na konci dvojtýždňovej štúdie sa vredy zahojili u 70 % účastníkov v skupine s mastichou v porovnaní s 22 % účastníkov v skupine s placebom.

Zdá sa, že masticha má aj antibakteriálne účinky proti H. pylori.

V jednej z nedávnych štúdií užívanie 350 mg mastichovej živice trikrát denne počas 14 dní eliminovalo infekcie spôsobené H. pylori o 7 – 15 % účinnejšie ako bežná liečba.
Hoci toto zistenie nebolo pozorované všeobecne vo všetkých štúdiách, dlhodobá konzumácia mastichy sa všeobecne považuje za bezpečnú. Možno by teda stálo za to vyskúšať ju na vlastnej koži.

Mastichu nájdete vo väčšine obchodov so zdravou výživou buď ako žuvačku, alebo ako výživový doplnok v prášku.

Zhrnutie: Masticha je tradičný rastlinný liek na vredy, ktorý môže pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť liečbu a zotavenie vredov. Považuje sa za bezpečnú, ale jej účinky sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť.

Chilli papričky

Medzi ľuďmi trpiacimi žalúdočnými vredmi prevláda názor, že príliš častá konzumácia čili papričiek alebo ich konzumácia vo veľkom množstve môže spôsobiť žalúdočné vredy.
V skutočnosti sa ľuďom trpiacim vredmi často odporúča, aby konzumáciu čili papričiek obmedzili alebo sa jej úplne vyhli.

Najnovšie výskumy však ukazujú, že tieto papričky pravdepodobne nespôsobujú vredy a dokonca môžu pomôcť zbaviť sa ich.

Čili papričky totiž obsahujú kapsaicín, silnú látku, ktorá zrejme znižuje produkciu žalúdočnej kyseliny a zvyšuje prietok krvi do sliznice žalúdka. Predpokladá sa, že oba tieto faktory pomáhajú predchádzať vredom alebo ich liečiť.
Kapsaicín v čili papričkách môže tiež pomôcť zvýšiť produkciu hlienu, ktorý môže pokryť sliznicu žalúdka a chrániť ju pred poškodením.

Väčšina štúdií na zvieratách, aj keď nie všetky, preukázala priaznivé účinky. Štúdií na ľuďoch sa však našlo len málo.

Všimnite si tiež, že v uvedených štúdiách na zvieratách sa nepoužívali celé čili papričky, ale doplnky kapsaicínu. Najmenej v jednej štúdii viedli tieto doplnky u niektorých subjektov k intenzívnejším bolestiam žalúdka.

Preto by bolo najlepšie držať sa celých potravín a upraviť ich príjem podľa osobnej tolerancie.

Zhrnutie: Na rozdiel od všeobecného presvedčenia môže pravidelná konzumácia čili papričiek pomôcť chrániť pred vredmi a možno dokonca zlepšiť ich hojenie. Je však potrebné vykonať ďalšie štúdie, najmä na ľuďoch.

Aloe vera

Aloe vera je rastlina, ktorá sa široko používa v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Je všeobecne známa pre svoje antibakteriálne a liečivé vlastnosti.

Je zaujímavé, že aloe vera môže byť aj účinným liekom na žalúdočné vredy.
V jednej štúdii konzumácia aloe vera výrazne znížila množstvo produkovanej žalúdočnej kyseliny u potkanov trpiacich žalúdočnými vredmi.

V inej štúdii na potkanoch mala aloe vera na hojenie vredov porovnateľné účinky ako omeprazol, bežný liek proti vredom. Na ľuďoch sa však uskutočnilo len málo štúdií. V jednej z nich sa koncentrovaný nápoj z aloe vera použil na úspešnú liečbu 12 pacientov so žalúdočnými vredmi.

V ďalšej štúdii bola antibiotická liečba 1,4 mg/kilogramu (3 mg/kg) aloe vera denne počas šiestich týždňov rovnako účinná ako bežná liečba pri hojení vredov a znižovaní hladiny H. pylori.

Používanie aloe vera sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné a uvedené štúdie ukazujú sľubné výsledky. Sú však potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.
Zhrnutie: Aloe vera môže byť jednoduchým a dobre tolerovaným liekom na žalúdočné vredy. Je však potrebné vykonať ďalší výskum na ľuďoch.

Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú množstvo zdravotných výhod.
Ich prínosy siahajú od zlepšenia zdravia mysle až po zdravie čriev vrátane schopnosti predchádzať vredom a bojovať proti nim.

Hoci spôsob, akým to funguje, sa stále skúma, zdá sa, že probiotiká stimulujú tvorbu hlienu, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu tým, že ju pokrýva.

Môžu tiež podporovať tvorbu nových ciev, čo uľahčuje transport hojivých látok do miesta vredu a urýchľuje proces hojenia.

Zaujímavé je, že probiotiká môžu zohrávať priamu úlohu pri prevencii infekcií spôsobených H. pylori. Navyše sa zdá, že tieto prospešné baktérie zvyšujú účinnosť konvenčnej liečby približne o 150 %, a to všetko pri súčasnom znížení hnačiek a iných vedľajších účinkov súvisiacich s antibiotikami až o 47 %. Dávka potrebná na dosiahnutie maximálneho prínosu sa stále skúma. Väčšina uvedených štúdií však uvádza prínos po užívaní 200 miliónov až 2 miliárd kolónie tvoriacich jednotiek (CFU) počas 2 až 16 týždňov.

Potraviny bohaté na probiotiká zvyčajne poskytujú menej kolónie tvoriacich jednotiek na porciu ako doplnky stravy, ale aj tak sa oplatí pridať ich do jedálnička.

Medzi dobré zdroje patrí nakladaná zelenina, tempeh, miso, kefír, kimči, kyslá kapusta a kombucha.

Zhrnutie: Probiotiká môžu pomôcť pri prevencii a boji proti vredom. Môžu tiež zvýšiť účinnosť liekov na vredy a znížiť ich vedľajšie účinky.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť, keď máte žalúdočné vredy

Tak ako niektoré potraviny môžu pomôcť predchádzať vredom alebo pomôcť ich rýchlejšiemu hojeniu, niektoré majú presne opačný účinok.
Tí, ktorí sa snažia vyliečiť žalúdočné vredy alebo predísť ich vzniku, by mali zvážiť minimalizáciu príjmu nasledujúcich potravín.

 1. Mlieko: Mlieko: Hoci sa kedysi odporúčalo na zníženie kyslosti žalúdka a zmiernenie bolesti žalúdka, nové výskumy ukazujú, že mlieko zvyšuje kyslosť žalúdka.
 2. Alkohol: Konzumácia alkoholu môže spôsobiť poškodenie žalúdka a tráviaceho traktu, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vredov.
 3. Káva a nealkoholické nápoje: Aj keď neobsahujú kofeín, môžu zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny, ktorá môže podráždiť sliznicu žalúdka.
 4. Pikantné a mastné jedlá: Extrémne pikantné alebo mastné jedlá môžu u niektorých ľudí vyvolať pocity podráždenia. Čili papričky sú výnimkou, ktorá závisí od osobnej tolerancie.

Okrem vyhýbania sa vyššie uvedeným potravinám môže k zmierneniu bolesti a podpore hojenia prispieť aj konzumácia malých jedál v pravidelných časoch, občerstvenie počas dňa, pomalé jedenie a dobré žuvanie.

Okrem toho vyhýbanie sa fajčeniu a obmedzenie stresu sú ďalšie dve užitočné stratégie proti vredovej chorobe.

Záver

Žalúdočné vredy sú pomerne častým a dráždivým ochorením.
Uvedené prírodné prostriedky môžu pomôcť predchádzať žalúdočným vredom a uľahčiť ich hojenie. V niektorých prípadoch môžu dokonca zlepšiť účinnosť konvenčnej liečby a znížiť závažnosť jej vedľajších účinkov.

Je dôležité poznamenať, že vo väčšine prípadov zostáva nejasné, či sú tieto prírodné prostriedky rovnako účinné ako konvenčná liečba.

Osoby trpiace vredmi by sa preto mali pred samoliečbou poradiť so svojím zdravotníckym pracovníkom.

Chioská masticha

Zdroj článku a odkazy na citované a použité štúdie nájdete tu.