Prírodné a domáce lieky na žalúdočné vredy

Obsah článku: Prírodné a domáce lieky na žalúdočné vredy

 1. Úvod
 2. Flavonoidy
 3. Sladké drievko
 4. Probiotiká
 5. Med
 6. Cesnak
 7. Brusnice
 8. Masticha
 9. Ovocie, zelenina a obilniny
 10. Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
 11. Zhrnutie

Úvod

Žalúdočné vredy sú otvorené rany v sliznici žalúdka. Ide o typ peptického vredu, čo znamená, že súvisí s kyselinou. Vzhľadom na množstvo kyseliny prítomnej v žalúdku a poškodenie, ktoré môže vzniknúť, sú často veľmi bolestivé.

Najčastejšou príčinou žalúdočných vredov je baktéria Helicobacter pylori alebo H. pylori.

Prírodné a domáce lieky na žalúdočné vredy
Helicobacter Pylori (h.pylori)

Vredy môže spôsobiť aj nadmerné užívanie liekov proti bolesti, ako je aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén alebo naproxén.

Žalúdočné vredy sa liečia antibiotikami a liekmi na zníženie a blokovanie žalúdočnej kyseliny.

Okrem tohto osvedčeného liečebného plánu výskum ukázal, že existujú aj niektoré prírodné domáce prostriedky, ktoré môžu byť užitočné pri liečbe žalúdočných vredov.

O zaradení týchto potravín do svojho jedálnička sa poraďte so svojím lekárom:

Flavonoidy

Výskum naznačuje, že flavonoidy, známe aj ako bioflavonoidy, môžu byť účinným doplnkovým liekom pri žalúdočných vredoch.

Flavonoidy sú zlúčeniny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Medzi potraviny a nápoje bohaté na flavonoidy patria:

 • sójové bôby
 • strukoviny
 • červené hrozno
 • kapusta
 • brokolica
 • jablká
 • bobule
 • čaje, najmä zelený čaj

Tieto potraviny môžu tiež pomôcť telu v boji proti baktériám H. pylori.

Flavonoidy sa označujú ako „gastroprotektívne“, čo znamená, že chránia sliznicu žalúdka a môžu umožniť hojenie vredov.

Žiadne vedľajšie účinky

Podľa Inštitútu Linusa Paulinga nemá konzumácia flavonoidov v množstve, ktoré sa nachádza v bežnej strave, žiadne vedľajšie účinky, ale väčšie množstvo flavonoidov môže narušiť zrážanie krvi.

Flavonoidy možno získať v strave alebo ich možno užívať ako výživové doplnky.

Deglycyrizovaná (DGL) sladké drievko

Nech vás z toho dlhého prvého slova nebolí žalúdok. Deglycyrizované sladké drievko je obyčajné sladké drievko s extrahovanou sladkou chuťou. Jedna štúdia ukázala, že sladké drievko s obsahom deglycyrrhizínu môže pomôcť pri hojení vredov tým, že inhibuje rast H. pylori.

Deglycyrrhizované sladké drievko je dostupné ako doplnok stravy.

A čo sladké drievko: bonbóny?

Tento účinok sa však nedá dosiahnuť konzumáciou sladkého drievka bonbonu. Príliš veľa sladkého drievka môže byť pre niektorých ľudí škodlivé. Konzumácia viac ako 57 gramov denne počas viac ako dvoch týždňov môže zhoršiť existujúce problémy so srdcom alebo vysoký krvný tlak.

Probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré zásobujú tráviaci trakt zdravými a dôležitými mikroorganizmami. Nachádzajú sa v mnohých bežných potravinách, najmä vo fermentovaných potravinách. Patria medzi ne napríklad:

 • cmar
 • jogurt
 • miso
 • kimchi
 • kefír

Probiotiká môžete užívať aj vo forme výživových doplnkov.

Štúdie ukázali, že probiotiká môžu byť užitočné pri eradikácii H. pylori a zvyšujú rýchlosť hojenia u ľudí s vredmi, ak sa pridajú k tradičnému antibiotickému režimu.

Med

Med nie je zďaleka len sladký. V závislosti od rastliny, z ktorej pochádza, môže med obsahovať až 200 prvkov vrátane polyfenolov a iných antioxidantov.

Ak máte normálnu hladinu cukru v krvi, môžete si med vychutnávať ako akékoľvek iné sladidlo, navyše s možným bonusom upokojenia vredov.

Cesnak

V laboratórnych štúdiách, štúdiách na zvieratách a na ľuďoch sa preukázalo, že cesnakový extrakt inhibuje rast H. pylori.

Ak nemáte radi chuť (a pretrvávajúcu pachuť) cesnaku, môžete užívať cesnakový extrakt vo forme výživového doplnku.

Cesnak pôsobí ako liek na riedenie krvi, preto sa pred jeho užitím poraďte so svojím lekárom, ak užívate warfarín, iné lieky na riedenie krvi na predpis alebo aspirín.

Brusnice

V niektorých štúdiách sa ukázalo, že brusnice pomáhajú znižovať výskyt infekcií močových ciest tým, že zabraňujú usadzovaniu baktérií na stenách močového mechúra. Brusnice a brusnicový extrakt môžu tiež pomôcť v boji proti H. pylori.

Môžete piť brusnicový džús, jesť brusnice alebo užívať brusnicové doplnky.

S úľavou nie je spojené žiadne konkrétne množstvo spotreby. Príliš veľa brusníc v akejkoľvek forme môže spôsobiť žalúdočné a črevné ťažkosti kvôli vysokému obsahu cukru, preto začnite s malým množstvom a postupne ho zvyšujte.

Mnohé komerčné brusnicové šťavy sú silne sladené cukrom alebo kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy, čo môže tiež pridávať prázdne kalórie. Vyhnite sa týmto šťavám a kupujte len šťavy sladené inými šťavami.

Masticha

Masticha je živica zo stromu, ktorý rastie v Stredomorí.

Prírodné a domáce lieky na žalúdočné vredy

Štúdie o účinnosti mastichy na infekciu H. pylori sa líšia, ale prinajmenšom jedna malá štúdia ukazuje, že žuvanie mastichovej živice môže pomôcť v boji proti H. pylori a zbaviť sa baktérií približne u 3 z 10 ľudí, ktorí ju použili.

V porovnaní s tradičnou kombináciou antibiotík a liekov blokujúcich žalúdočnú kyselinu však bola žuvačka podstatne menej účinná ako lieky. Tradičnou liečbou sa baktérií zbavilo viac ako 75 % skúmaných osôb.

Mastichu môžete žuť alebo prehltnúť vo forme výživového doplnku.

Ovocie, zelenina a celozrnné výrobky

Strava zameraná na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky je prospešná nielen pre vaše celkové zdravie. Podľa Mayo Clinic môže strava bohatá na vitamíny pomôcť vášmu telu liečiť vredy.

Potraviny obsahujúce antioxidačné polyfenoly vás môžu chrániť pred vredmi a pomáhať pri ich hojení. Medzi potraviny a koreniny bohaté na polyfenoly patria:

 • sušený rozmarín
 • ľanové semienka
 • Mexické oregano
 • horká čokoláda
 • čučoriedky, maliny, jahody, baza a černice.
 • čierne olivy

Potraviny, ktoré treba obmedziť alebo sa im vyhnúť pri vredoch a refluxe

Niektorí ľudia s vredmi majú aj refluxnú chorobu.

U niektorých ľudí môžu niektoré potraviny ovplyvniť dolnú časť pažeráka, nazývanú dolný pažerákový zvierač (LES), a umožniť tak návrat kyseliny a žalúdočného obsahu do pažeráka. To môže spôsobiť poškodenie pažeráka, ako aj pálenie záhy, tráviace ťažkosti a iné nepríjemné pocity.

Ak chcete znížiť bolesť pri refluxe, môžete obmedziť:

 • káva a iné nápoje obsahujúce kofeín
 • sýtené nápoje
 • čokoláda
 • chilli a feferónky
 • spracované potraviny
 • potraviny s vysokým obsahom soli
 • vyprážané potraviny
 • kyslé potraviny, ako sú citrusové plody a paradajky.

Prejedanie sa a jedenie v priebehu dvoch až troch hodín pred spaním môže tiež zhoršiť príznaky refluxu.

Nie každá potravina pôsobí na každého človeka rovnako, preto môže byť užitočné sledovať, ktoré potraviny zhoršujú príznaky refluxu.

Alkohol

Za nadmerné pitie alkoholu sa považuje viac ako jeden nápoj denne u žien a viac ako dva u mužov.

Ak si po práci dáte pár drinkov, možno by ste mali zvážiť zdravšiu alternatívu. Pravidelné užívanie alkoholu spôsobuje výrazný zápal žalúdka.

Alkohol je tiež ďalšou látkou, ktorá môže uvoľniť dolnú časť pažeráka a zvýšiť tak riziko refluxu kyseliny.

Zhrnutie

Nájdenie správnej liečby vredov si môže vyžadovať čas, tímovú prácu a odhodlanie, ale nezabudnite, že vredy sa dajú vyliečiť.

Okrem liečebného plánu, na ktorom sa dohodnete so svojím lekárom, môžete do liečby zahrnúť aj prirodzené prístupy so zdravými potravinami, ktoré môžu priniesť úľavu a urýchliť hojenie.

Pridaním veľkého množstva čerstvého ovocia a zeleniny do svojho jedálnička a znížením príjmu alkoholu sa takmer určite dostanete na cestu k zdraviu.

Prírodné a domáce lieky na žalúdočné vredy

Zdroj citovaného textu a štúdií: www.healthline.com