Pálenie záhy je častý zdravotný problém, ktorý stretol asi už každého z nás. V tomto článku sa pozrieme na tento nepríjemný jav z viacerých uhlov. Aké sú príčiny a prejavy pálenia záhy? Poradíme vhodné diétne opatrenia a prevenciu.
Obsah článku:
- Čo je pálenie záhy
- Príznaky
- Príčiny. Potraviny, ktoré ju často spôsobujú. Čo (ne)jesť? Diéta.
- Pyróza v tehotenstve. Diétne odporúčania.
- Ako liečiť časté pálenie záhy
- Prevencia. Babské rady a iná prírodná terapia. Lieky voľne predajné a lieky na predpis. Bylinky proti pyróze
- Tipy, ako na to!
- Ako vyliečiť pyrózu
Čo je pálenie záhy? Kde je záha?
Pálenie záhy (pyróza) je spôsobené spätným tokom, návratom netrávenej potraviny, do pažeráka. U zdravého človeka je potrava strávená a zvierač na dolnom konci pažeráka zabraňuje jej návratu. Z mnohých príčin sa môže stať, že zvierač nefunguje perfektne a potom sa teda natrávená potrava, ktorá obsahuje už aj žalúdočné šťavy vráti do pažeráka a spôsobí nám nepríjemný pocit pálenia. TTomuto pocitu sa hovorí laicky pálenie záhy.
Príznaky pálenia záhy
Ako spoznať pálenie záhy? Medzi najčastejšie popisované ťažkosti a príznaky patria:
- bolesť alebo tiež pálenie za hrudnou kosťou
- návrat potravy a žalúdočných štiav do krku – horkokyslá chuť v ústach
- pocit na zvracanie
- zachrípnutie – v niektorých prípadoch sa objavuje, pretože žalúdočné šťavy dráždia hlasivky
- časté grganie
- pocit plnosti žalúdka a nevoľnosť
Pokiaľ tieto pocity mávate často, je vhodné diagnostikovať príčinu.
Čo spôsobuje pálenie záhy?
Pyróza je často kombináciou nesprávneho stravovania, skladby jedálnička a aj stresom, ktorý samozrejme negatívne ovplyvňuje náš celý organizmus. Samostatnou kapitolou by bolo aj dlhodobé užívanie liekov, ktoré môžu spôsobiť pyrózu.
Príčiny pálenia záhy
Najčastejšie príčiny pálenia Žahy sú:
- ťažké, ťažko stráviteľné jedlá
- tučné, vyprážané alebo príliš korenené jedlá
- citrusové plody, ktoré sú veľmi kyslé a žalúdok má potom problém s ich spracovaním
- káva
- paradajky, cesnak a cibuľa
- ochorením pažeráka, tzv. refluxnou chorobou alebo refluxom pažeráka
- tehotenstvo
- infekce helicobacter pylori
Ako liečiť časté pálenie záhy
Pokud se vyhneme výše uvedeným potravinám, měly by se naše potíže zmírnit, anebo úplně zmizet. Potíže samy odezní ve většině případů, protože žaludek již nebude nucen zpracovat těžko stravitelné potraviny a Ak sa vyhneme vyššie uvedeným potravinám, mali by sa naše problémy zmierniť, alebo úplne zmiznúť. Problémy samy odznejú vo väčšine prípadov, pretože žalúdok už nebude nútený spracovať ťažko stráviteľné potraviny a nebude dochádzať k návratu potravy do pažeráka. Vhodné diétne opatrenie je teda základom, ktorý nám uľaví od príčin pyrózy.
Prevencia a diéta
- Nejesť tučné, vyprážané a silne korenené jedlá nášmu organizmu prospeje určite viac, než pravidelné užívanie liekov tlmiacich pyrózu.
- Vyvážená ľahko stráviteľná a zdravá strava je pre náš organizmus a zažívanie vhodnejšie aj v mnohom ďalšom.
- Pite dostatok vody bez bubliniek alebo bylinných čajov.
- Sed, úľavová pozícia tela.
- Jedzte malé porcie a jedzte častejšie.
Vhodné diétne opatrenia a prevencia pálenia záhy Vám pomôžu tiež v prevencii ďalšej civilizačnej choroby: aterosklerózy. Prevence vysokého cholesterolu: Cholesterol pomáha telu spracovávať tuky, je taktiež dôležitý pri tvorbe bunkových membrán. Je potreba pre tvorbu hormónov a vitamínu D. Príliš vysoká koncentrácia v krvi však nesie pre organizmus zdravotné riziká, predovšetkým ochorenie srdca), znižuje riziko aterosklerózy (ateroskleróza=arterioskleróza) a ďalších civilizačných chorôb spojených s nevhodným spôsobom stravovania a životosprávy.
Čo pomáha? Ako sa zbaviť pálenia záhy?
Babské rady. Prírodná liečba. Lieky z lekárne. Bylinky.
Keď sme už bohužiaľ v situácii, keď záhopal nastane, hľadáme rýchlo účinnú pomoc. Babské rady, ktoré by mohli pomôcť: zázvor, fenikel, voda s citrónom, jedlá sóda (dlhodobé užívanie jedlej sódy sa neodporúča), harmanček a iné…
Prečo prírodná terapia? Prečo bylinky?
Pokiaľ trpíme pálením záhy častejšie (alebo trvalo) a obmedzenie nevhodných potravín úplne tento problém nerieši, je možné podporiť správne zažívanie pomocou prírodných prostriedkov. Doplnkov stravy, ktoré uľavujú prekysleniu žalúdka, obmedzujú nadbytočnú tvorbu žalúdočných štiav a podporujú správne fungovanie žalúdka je celý rad.
Herbáre našich babičiek popisujú bylinky proti páleniu záhy a tie tiež uľavujú aj ďalším žalúdočným ťažkostiam: zemežlč lekárska (Centaurium erythraea), mäta pieporná (Mentha piperita), kuklík mestský (Geum urbanum) a topoľovka ružová
Vyššie menované sú rastliny, ktoré nájdeme v našej republike. Každá krajina má svoje špecifické rastliny, byliny a stromy, ktoré sa dajú využívať v prírodnej liečbe proti chorobám. V Grécku sa po jedle žuje masticha.
Voľnopredajné lieky a lieky na predpis
Kto nie je naklonený prírodnej liečbe, určite si vyberie v lekárni na odporúčanie lekárnika nejaký prostriedok, ktorý mu príznaky pyrózy zmiernia.
Proti páleniu záhy sú v lekárňach dostupné lieky, ktoré sa nazývajú antacidá alebo druhou skupinou liekov sú tzv inhibítory protónovej pumpy (lieky na znižovanie agresivity žalúdočných štiav). Ak máte pocit, že úpravou jedálnička nedokážete zabrániť pyróze, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnom postupe.
Ako (vy)liečiť pálenie záhy? Tipy, keď páli záha
- Vynechanie kávy, korenia, tučných a vyprážaných jedál
- Je vhodné podporiť uzdravujúci proces aj nejakým podporným prostriedkom: prírodným alebo z lekárne
- Obmedziť stres je nemalou mierou častou príčinou žalúdočných ťažkostí, preto je tiež žiaduce, aby sme sa v tomto uponáhľanom svete snažili nájsť si chvíľu pre seba. Čas, ktorý venujeme sami sebe sa prejaví nielen na našej psychickej pohode, ale aj naše telo bude mať priestor, aby začalo správne fungovať.
- Skúste po jedle vypiť pohárik vody s citrónom, citrónovou šťavou.
Prečo páli záha? Časté (alebo dokonca nepretržité) pálenie záhy (aj v noci), časté grganie, je pre nás signálom, že naše zažívanie nie je v poriadku a že by sme sa mali zamyslieť a zmeniť stravovacie návyky, ktoré vedú k týmto problémom.
Diéta pri pálení záhy je nutnosťou na zmiernenie prejavov.
Pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach nezabudnite vyšetrenie na prítomnosť helicobacter pylori, buď u lekára alebo domácím testem helicobacter pylori.