Článok: Ako na refluxné ochorenie pažeráka z pohľadu funkčnej medicíny?

  • Autor: Mgr. Eva Hájková, MBA
  • O autorovi: Eva vyštudovala odbor ochrany verejného zdravia na lekárskej fakulte OU a už počas svojich štúdií praktizovala pre NHS London (National Health Service) v oblasti skríningu rakoviny krčka maternice, prsníka a prostaty.

Mohli by ste nám vysvetliť, čo je to funkčná medicína?

Funkčná medicína (FN) je za mňa trošku nešťastný pojem, ktorý bol prevzatý z angl. Functional Medicine. Predstavte si ju skôr ako komplexný prístup k pacientovi, keď praktík FM má okrem iného, ​​znalosti v oblasti:

  • výživy
  • environmentálnej záťaže
  • psychiky
  • toxické záťaže

a dokáže sa teda na pacienta pozrieť naozaj komplexne.

FM nelieči a nepotláča symptómy, ale rieši príčiny zdravotných problémov.

Lekári či iní zdravotníci potom logicky s klientom trávia oveľa viac času, než u bežného lekára tak, aby pochopili celý príbeh a dokázali identifikovať možné príčiny a tzv. spúšťače zdravotných problémov, ktoré sa potom snažia spoločne s pacientom vedome a systematicky redukovať či eliminovať. K tomu používajú najrôznejšie nástroje, akými sú napríklad tzv. časová os či metrix.

FM nerieši akútne stavy, ale zameriava sa na chronické ochorenia, s ktorými si klasická medicína zatiaľ nevie veľa rady a rieši ich dlhodobou medikáciou, ktorá zaťažuje organizmus a to predovšetkým detoxikačné mechanizmy. FM je tu v ČR úplne novým odborom, ktorý si podľa môjho názoru zaslúži pozornosť a aj preto sme spoločne s kolegou Mudr. Jánom Vojačkom a Žanetou Kremsa založili Inštitút funkčnej medicíny a výživy, kde okrem kliniky pre klientov sa snažíme o odborné vzdelávanie lekárov, farmaceutov a výživárov práve v oblasti FM a výživy.

Čo je teda refluxné ochorenie a ako sa rieši z pohľadu FM?

Refluxné ochorenie pažeráka (ROJ) je pomerne časté a významne ovplyvňuje kvalitu života človeka, ktorý refluxom trpí. Ide o to, že sa žalúdočný obsah vracia späť do pažeráka a môže spôsobovať špecifické symptómy až zápal sliznice pažeráka. Príčina refluxnej choroby pažeráka, z pohľadu klasickej medicíny, spočíva v prelomení tzv. antirefluxnej bariéry, ktorej hlavné súčasti sú dolný pažerákový zvierač (DJS) a branice. Postihuje približne 20-25 % celosvetovej populácie a toto ochorenie je často spájané s vyšším vekom a životným štýlom (strava, pohyb, toxická a psychická záťaž).

Prejavy

Symptomatické prejavy sú predovšetkým pálenie záhy (pyróza), zápach z úst, pálenie v krku, bolesť za hrudnou kosťou pri prehĺtaní, návratom žalúdočných štiav do úst, chronickým kašľom, chrapotom či dlhodobým zahlienením. Menej známymi symptómami sú astma, zubné kazy a zápaly ďasien.

Väčšina ľudí s refluxom užíva lieky potláčajú sekréciu žalúdočných kyselín, ktoré síce pomôžu s nepríjemnými symptómami, každopádne neriešia hlavnú príčinu/y tohto ochorenia.

My sa teda na našich klientov pozeráme komplexnejšie a snažíme sa nájsť prečo k refluxu primárne dochádza alebo prečo dolný zvierač pažeráka zle funguje a ako zlepšiť jeho funkciu.

Príčin môže byť celý rad. Jednou z hlavných, s ktorou sa na našej klinike stretávame, sú konkrétne potravinové senzitivity, o ktorých mnohokrát pacient nevie, deficity určitých mikroživín, ďalej nezdravý životný štýl (nadmiera stresu, konzumácia alkoholu, fajčenie). Z toho potom tiež vyplývajú intervencie, ktoré odporúčame.

Odporúčanie:

  1. U niektorých klientov s nadváhou či obezitou výrazne pomôže redukcia váhy.
  2. Paradoxne odporúčame upraviť kyslosť HCl, ktorá je u starších ľudí nedostatočná. Problémom totiž nie je kyslosť žalúdka, ale problém so zvieračom pažeráka! Navyše nedostatočná kyslosť žalúdka môže zapríčiniť premnoženie baktérie Helicobaktera Pylori (spôsobujúce žalúdočné vredy).
  3. Odporúčame sa vyhnúť tabaku, alkoholu a večerným jedlám a z krvi zistiť možné deficity ako makro, tak mikroživín, ktoré môžu mať vplyv na zlú funkciu neurotransmiterov a ovplyvňovať tak aj funkciu zvierača pažeráka.
  4. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu reflux zhoršovať (kofeín, čokoláda, korenené jedlá, veľmi kyslé jedlá, potraviny (citrusy) a mastné jedlá.
  5. Významnou pomocou sú doplnky stravy, konkrétne tráviace enzýmy a výbornú spätnú väzbu od klientov máme aj na Mastichu.

Masticha a reflux z pohľadu funkčnej medicíny

Masticha je vlastne živicou, ktorá sa získava z kmeňa a vedľajších vetví rečíka lentišku a je tradičným gréckym receptom na pálenie záhy a zápach z úst. Zvyčajne sa žujú mastichové kryštály, pričom sa účinné látky uvoľňujú do úst, pažeráka a žalúdka.

Ďalšou formou sú mastichové kapsule, ktoré obsahujú čistý mastichový prášok a účinná látka sa takto dostane do žalúdka.

Masticha sa tiež používa ako prísada pokrmov v oblasti Stredozemného mora. Klinicky bola táto živica, okrem iného, ​​účinná pri liečbe benígnych žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov.

Ako je zrejme zrejmé, k refluxnému ochoreniu pažeráka je potrebné pristupovať komplexne a systematicky.

Dlhodobé užívanie liekov z nášho pohľadu nerieši príčinu tohto ochorenia, ale len potláča symptómy a signály nášho tela.

Článok: Ako na refluxné ochorenie pažeráka z pohľadu funkčnej medicíny?